Godumas yra esminis kapitalizmo bruožas

The Critic’s Blog yra puikus straipsnis „Kas kaltas dėl finansų krizės?“.
Straipsnyje labai užkabino sakinys: „Godumas yra esminis kapitalizmo bruožas“.
Šitą turbūt visi ir taip žino, tik tokio aiškaus pasakymo nebuvau sutikęs.
Pavarčius šitą visą reiškinį abstrakčiai, be smulkmenų, tiesiog iš žmogiškumo pozicijų – juk jei statai ant juodųjų jėgų, juk nereikia tikėtis, kad veiks tik godumas?! Su godumu visada eis visa puokštė standartinių priedų: klasta, melas, apgavystės ir visos kitos šešėlių technologijos.  Visuomenėje, kur godumas varomoji jėga – stuburas yra korupcija. Gerai išsivysčiusioje visuomenėje – ta pati korupcija, tik veidas nugrimuotas. Visiškai naivu yra manyti, kad kokiu nors būdu galima suvaldyti tokius dalykus. Galima nebent padailinti, kad geriau atrodytų.
Žmogui turbūt nejauku tokioje visuomenėje, jei jau pastoviai girdime „susvetimėjimas“, „degradavimas“, „dirbtinės šypsenos“, „psichologinė pagalba“.
Ką daryti?
Taip tęsti ir toliau.
Sekanti civilizacija gal bus kitokia.

Reklama

12 responses to “Godumas yra esminis kapitalizmo bruožas

 1. g12 vasario 17, 2009 11:44 am

  Tik jei neturės nuosavybės ir hierarchijos 😉

 2. Rokas Arbušis vasario 17, 2009 11:53 am

  kita civilizacija bus tik po trečiojo pasaulinio karo. nežinia, kokie ginklai bus jame, tačiau aišku, kad ketvirtojo pasaulinio karo smogiamoji jėga bus kuokos.

 3. scania gti vasario 17, 2009 12:39 pm

  @G12 – matyt, tikrai mes sugadinti, jei negaliu įsivaizduoti bendruomenę be hierarchijos 😀@Rokas Arbušis – na, nebūtinai! Jei trečias bus branduolinis, tai ketvirtame gal kariaus visomis keturiomis rankomis su skirtingais ginklais, o gal kariaus su dvigubais lankais – kiekviena kario galva gali atskirai taikytis 😀

 4. grumlinas vasario 17, 2009 6:05 pm

  IMHO kuokų neprireiks http://www.grumlinas.lt/?p=7318 O dėl godumo kaip sminio kapitalizmo bruožo – glupstvų glupstva. Godumas – visų ekonominių formacijų paremtų piniginiais santykiais, bruožas. Ir netgi natūrinių mainų epochoje egzistavo godumas ir gobšumas

 5. scania gti vasario 17, 2009 6:37 pm

  @Grumlinas – godumas, aišku, senas bruožas, bet tik kapitalizme jis įgavo varančiosios jėgos statusą oficialiai. Ir net tamstos straipsnyje minėta tolerastija – irgi godumo pagimdyta, kažkam gerokai naudinga. Paminant žmoniškumą 🙂Diktatūrose varomoji jėga – baimė, nors irgi ten pilna godumo, ir TSRS godumo užteko, bet vis tik nebuvo godumas variklis.Mnau, kad tai ne glupstvų glupstva 😀 Na, blogiausiu atveju – tik vos vos nepataikyta, žemas pereliotas 😀

 6. grumlinas vasario 17, 2009 6:59 pm

  @scania gti – IMHO, čia mudu tiesiog kiek kitaip matome pasaulį 😉 man jis daugiau panašus į neužtvenktą upę, kur viskas vyksta daugmaž tolygiai, pačiam gi ta upė pertvenkta užtvankomis, kur kažkas radikaliai kinta.

 7. scania gti vasario 17, 2009 7:26 pm

  @Grumlinas – ne, man gyvenimas nepanašus į neužtvenktą upę. Juk kiekviename upės posūkyje, ar slenkstyje vis prisideda šiukšlių tėkmėn 🙂Mano akimis viskas vyksta periodais 🙂Bet abu sutinkam, kad gyvenimas teka kaip upė – žemyn, nuo kalno… 😀Na, požiūriai mūsų tikrai skiriasi. Turbūt dėl skirtingo žiūrėjimo kampo. Juk matom tuos pačius dalykus, tik kiek kitoje šviesoje 🙂

 8. grumlinas vasario 17, 2009 8:40 pm

  @scania gti – xe-xe-xe… visokių yra – visokių reikia 😉

 9. Rokas Arbušis vasario 17, 2009 9:19 pm

  jei atmintis neapgauna, apie kuokas citavau (na pamiršau nurodyti) enšteiną. vaikystėje ‘mosklas ir gyvenimas’ perskaičiau. pamenat, priešpaskutinio puslapio įdomybes? seniai tai buvo, gal ir ne enšteinas taip sakė. bet kažkuris iš didžių mokslinčių, jei jau tame žurnale buvo.

 10. scania gti vasario 17, 2009 9:32 pm

  @Rokas Arbušis – O! „Mokslo ir gyvenimo“ paskutiniai puslapiai! 🙂 Ten kiek visokio gero buvo! 🙂

 11. troy vasario 22, 2009 12:35 pm

  Godumas yra esminis žmogaus bruožas. Tik kapitalizmas sugeba jį dirgindamas kurti daug maž pažangią ir pirmyn judančią visuomenę.

 12. scania gti vasario 22, 2009 4:28 pm

  @Troy – o gal baimė dėl savo kailio?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: