Klifordas Saimakas

Fantastinės literatūros klasikas. Clifford D. Simak spaudoje pasirodė dar 1935 metais… Nekeista, kad dabar skaitant jo knygas, taip daug situacijų jau skaityta kažkur kitur – jo mintys tikrai daro įtaką.
Dvi, vienos iš pirmųjų jo knygų, paskatino parašyti – „Kosmoso inžinieriai“ (1939) ir „Imperija“(1951).
Abi knygos kiek naivokos, bet pilnos tikėjimo žmogumi. Man labai primena dyzelpanko stilių – kai technika ir atviros širdys nugali visus sunkumus. Labai patiko, o ir perskaičius lieka geros mintys.
Kitos knygos:
„Talismano brolija“ – fentezy stiliaus knyga. Įdomus santykis tarp tikėjimo, burtų ir prietarų – čia ne apie siužetą, čia apie idėją. Patiko. Beje, „patiko“ neberašysiu, visos geros 🙂
„Visa, kas gyva“ – knyga be atsakymo. Perskaičiau, ir nežinau, kaip ten turi baigtis. Dar grįšiu.
„Dievų pasirinkimas“ – 1972 metų knyga, Saimakas jau kiek prasčiau mano apie žmoniją. Bet viltis, kad žmonės verti šanso – yra.
„Jūs mus sukūrėt“ – įdomi mintis, kad visi išgalvoti herojai – kažkur egzistuoja. Ir įdomiai parašyta apie tai. Sakio Komacu tą mintį įpynė puikioje knygoje „Rytdienos grobikai“.
„Miestas“ – antiutopija ar utopija – taip ir neatsakiau sau.
„Goblinų draustinis“ – smagi knyga.
„Užburta piligrimystė“ – dar vienas bandymas pamąstyti apie mūsų civilizacijos galimybes. Turbūt tai yra visoje Saimako kūryboje. Tik atsakymo nėra, gal ir negali būti.
„Kam juos kviesti atgal iš dangaus?“ – antiutopija, perspėjimas. Ir detektyvinis siužetas. Apskritai Saimakas gerai supina veiksmą ir mintį.
„Kraterio Tycho bėda“ – apie mėnulio užkariautojus. Dyzelpankas!
„Žiedas aplink saulę“ – žmonės turi keistis? Dar viena tema pamąstymui.
„Amžinybės magistralė“ – gera! Tik negaliu pasakyti. Perskaitysit – suprasit, kodėl 🙂
„Mastodonija“ – peskaičiau ne taip tą knygą – parašyta apie laiko keliones, bet aš skaičiau apie amerikonišką verslumą. Labai aktualu 😉
„Kapinių pasaulis“ – fantastika savo ruožtu, bet įdomūs verslo ir visuomenės santykis. Jau antra iš eilės  knyga su Saimako verslo supratimu 🙂
„Žvaigždžių palikimas“ – neblogas nuotykinis siužetas, į pabaigą kiek pablyškęs.
Tas tris dar perskaitysiu, tada ir paminėsiu žodžiu – kitu.
Nuorodų nededu į knygas – juk popierines skaityti ir maloniau, ir sveikiau.
O aš skaitau neteisingai – telefono ekrane.
Beje, popierines knygas irgi galima skaityti pagal autorių. Aš to ir išmokau bibliotekoje. Geriau jaučiasi autorius, jo požiūris, veikiamas laiko.

8 responses to “Klifordas Saimakas

 1. grumlinas 11 sausio, 2009 5:15 pm

  Saimako (beveik) fentezi a la “Goblinų draustinis“ ar “Talismano brolija“ – mano vienos mėgstamiausių

 2. Adis 11 sausio, 2009 6:04 pm

  Man kiek keista, kad šiame įraše tiek mažai dėmesio skirta “Miestui“. IMO, čia viena iškiliausių sci-fi – OK, aš pats vadinčiau “emotional sci-fi“ – romanų. Čia stoja į gretą su Bredberio “Marso kronikom“, sakyčiau.Ir čia nei utopija, nei antiutopija, čia alegorija-improvizacija. Būtent, laisva ir netikėta interpretacija, kaip kad būna džiaze.Panašiai ir su “Žvaigždžių paveldu“ (būtent taip buvo išversta lietuviškai). Kai kur net beveik ne fantastika, o tiesiog fiction, kaip kad ypač su tuo nemirtinguoju, piešusiu šokančius žvėris vien dėl fun ir savotiško pankiškumo, o ne dėl gilios ir rimtos prasmės.Simak’as gerai. Tik jį irgi reikia atsirinkti.

 3. scania gti 11 sausio, 2009 7:21 pm

  @Grumlinas – puikios knygos, tikrai.@Adis – o man „Imperija“ labiausiai patiko. Nors Pats Saimakas jos ir nemėgo. Nors Saimakas ją parašė redaguodamas leidėjo tekstą. Tiesiog tokių knygų daugiau neteko skaityti. Jinai gal net vaikiškai naivi ir neturi jokios meninės vertės, bet tokia pat kaip „Ateiviai iš niekur“ – fantastinė knyga, kuri atveria duris į visą fantastiką.Na, bet neaišku, kuri bus pati pati, kai perskaitysiu visas 🙂

 4. rokas 11 sausio, 2009 9:48 pm

  “dyzelpankas“ – geras terminas 😀 ne iškart supratau. ale žiū, kiek aš knygų dar neperskaitęs. reikės eiti į biblioteką, mažu. kai kurias skaičiau dar iš ‘zenito’ serijos. ‘miestą’ įveikiau ne iš pirmo karto. bet iki šiol įspūdžiai neišdilę (nors ir ne viską pamenu). senokai nebeskaitau fantastikos, vis laiko stinga. reikės grįžti prie tikrųjų vertybių. scania, o skaitai e-versijas en ar lt ?

 5. troy 12 sausio, 2009 11:40 am

  Ar ne Saimakas parašė apsakymą kaip žmogus gimsta senas ir vis jaunėja, kol vėl dingsta motinoje…Jaroslavas Melnikas parašė lygiai tokį pat apsakymą lietuviškai. Ir dar kažkas naudojo šį siužetą. Tiesiog noriu paprašyti jei kas mena pas ką nors tokį siužetą parašykite.Aš rinksiu šio siužeto autorius.

 6. scania gti 12 sausio, 2009 4:11 pm

  @Rokas – e-knygas skaitau rusiškai, nes aš senos gamybos 🙂 Angliškai – tik instrukcijas su paveikslėliais 😀 O ir pas rusus bibliotekų tinkle… Kad ir kiek yra mokamų, bet randu ir už dyka. Jei kas – mano paštą rasi.@Troy – sutarėm.

 7. viz3 12 sausio, 2009 10:23 pm

  Jei nori visą Saimaką perskaityti, tai dar gal kur rasi 1993m. Rusijoj išleistą “Вся плоть – трава“ ir “Почти как люди“. Originalūs leidimai 1962-1965.Pas mane lentynoj guli – tais laikais iš Maskvos parsiveždavau.

 8. scania gti 13 sausio, 2009 6:16 pm

  @Viz3 – perknisiu dar e-bibliotekas. Saimakas užkabino, norėsiu dar paskaityti 🙂 Jau dabar perskaičiau perpus daugiau, nei yra išleista lietuviškai, ir apetitas kyla 😀

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: